close
آخرین مطالب
 • تبلیغ شما در اینجا
 • طراحی سایت شخصی
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • طراحی سیستم وبلاگدهی
 • سیستم سایت ساز اسلام بلاگ
 • مگا برد - پلتفرم خرید اینترنتی قطعات موبایل مگابرد
 • تحلیل و نمودار سازی فرم های پلاگین گرویتی وردپرس
 • اولین تولید کننده پلاگین های مارکتینگ و سئو کاملا ایرانی
 • اولین پلاگین دیجیتال مارکتینگ وردپرسی
 • loading...
  YourAds Here YourAds Here

  همه چیز دان

  بازدید : 40
  چهارشنبه 3 خرداد 1402 زمان : 22:14

  عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران؛

  قالیشویی هفت حوض

  صادرات فرش دستباف ایران به ۵۰ میلیون دلار کاهش یافته/ رفوگران مهاجرت کرده و بافنده‌ها شغلشان را تغییر دادند/ افغانستان، پاکستان و هند بر بازار فرش دستباف مسلط شده‌اند

  تحریریه اقتصادآنلاین

  عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران با تشریح پیامدهای سیاست تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: صادرات فرش دستباف از ۳۰۰ میلیون دلار به ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار رسیده، یک افت جدی در صادرات فرش دستباف رقم خورده و تقاضای صادراتی به حداقل ممکن رسیده است.

  صادرات فرش دستباف ایران به ۵۰ میلیون دلار کاهش یافته/ رفوگران مهاجرت کرده و بافنده‌ها شغلشان را تغییر دادند/ افغانستان، پاکستان و هند بر بازار فرش دستباف مسلط شده‌اند

  اقتصادآنلاین – فاطمه جوادی؛ علی آل‌احمد، عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران به اقتصادآنلاین گفت: در سال‌های اخیر تحریم‌های آمریکا و بعد شرایط کرونایی که کل بازارهای جهانی را متوقف کرد، سبب رکود در بازار فرش دستباف شد و الان تقاضای آماده‌باشی برای تولید وجود ندارد و تولیدکننده‌ها باید براساس پیش‌بینی خودشان تولید کنند و وقتی این روند شکل می‌گیرد یک خواب سرمایه یک تا دو ساله به هزینه‌های تولید اضافه می‌شود.

  آل‌احمد افزود: مشکل اصلی زنجیره ارزش فرش دستباف ایران این است که کالا سخت فروش می‌رود و تقاضا پایین‌تر از عرضه است، در نتیجه هر سال تولیدکننده‌های بسیاری از این کار خارج می‌شوند و پول خود را در بازارهایی که نقدشوندگی بالایی دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند و طبیعتا تولید فرش دستباف در کشور کاهش می‌یابد. افرادی هم که همچنان در این کار مشغول فعالیت هستند، در اصل یک شعله کوچکی را حفظ کرده و منتظرند شرایط بهتر شود و کارشان را توسعه دهند.

  وی ادامه داد: به غیر از کشورهای عربی و ژاپن که فرش نو از ایران می‌خرند، عمده صادرات فرش دستباف از صد سال پیش فرش‌های دست دوم بوده و اروپایی‌ها و بقیه کشورها به دلیل ارزان‌تر بودن و مشخص شدن کیفیت این کارها بعد از چند سال مصرف، متقاضی خرید این فرش‌ها بوده‌اند. ما در همه دوره‌ها تولید خوب و یا ضعیف داشته‌ایم، خریدار خارجی هم به تجربه متوجه شده بود که اگر فرش دست دوم باکیفیت بخرد، هم ذات فرش معلوم شده، هم رنگ‌ها آرام شده و هم قیمت کمتری می‌پردازد.

  عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران در تشریح دلایل افت تقاضای خارجی بیان کرد: یکی از دلایلی که باعث شده در تقاضای خارجی دچار بحران شویم، تعهد برگشت ارز صادراتی است. عمده فروشان بازار داخل وقتی می‌‌دیدند خریداران خارجی به جهت تحریم‌ها و فضای سیاسی به ایران نمی‌آیند، کالاهای خود را به انبارهای خارج از کشور می‌بردند و بعد در آنجا فرآیند بازاریابی و شرکت در نمایشگاه‌ها و فروش فرش آغاز می‌شد. وقتی دولت تعهد برگشت ارز صادراتی را گذاشت، به این دقت نکرد که فرش ایران از دوره ریگان تحریمش آغاز شده بود و تجارت فرش دستباف ایران شده بود تجارت با ایرانیان ساکن خارج از کشور که آنها خودشان تحریم‌ها را دور می‌زدند و بعد با ریال می‌آمدند در بازار ایران خرید می‌کردند. آن عمده فروشی هم که خودش در خارج از کشور انبار به انبار می‌کرد، پول خودش ریال را منتقل و بازاریابی را شروع می‌کرد، تعهد بازگشت ارز، ۱۰ تا ۲۵ درصد به آنها هزینه اضافه می‌کرد به همین علت تولیدکننده‌هایی که این کار را انجام می‌دادند از این کار صرف‌نظر کردند و به مشتریان خود گفتند جنس‌های ما در ایران است، اگر می‌خواهید بیایید در ایران ببینید. خریدار خارجی هم به دلیل شرایط کرونایی و تحریم به ایران نیامد و در نتیجه صادرات ما از ۳۰۰ میلیون دلار به ۵۰ تا ۷۰ میلیون دلار رسید و یک افت جدی در صادرات فرش دستباف رقم خورد و تقاضای صادراتی به حداقل ممکن رسید.

  آل‌احمد تصریح کرد: تقاضای داخلی هم به دلیل بحران‌های اقتصادی که برای خانواده ایرانی پیش آمده دستخوش آسیب شد و فرش دستباف تبدیل به یک کالای لاکچری شد.

  وی درخصوص تفاوت آمارهای ارائه شده صادرات فرش نیز گفت: یک نوساناتی در اظهارنظرها وجود دارد، مکشلاتی وجود دارد که باعث می‌شود آمار دلاری دستخوش تغییر شود، به همین دلیل آماری که دقیق است و براساس آن می‌توانیم سیاست‌گذاری کنیم، آمار وزنی است، روی این آمار نمی‌توان اظهارنظرهای متناقض داشت، چون فرش وقتی خارج می‌شود در گمرکات باسکول می‌شود. البته در دوره‌ای تقاضا برای فرش‌های درشت بافت با وزن بیشتر و در مواقعی برای فرش‌های ریزبافت با وزن سبک بوده، اما درکل تقریبا ۱۰ درصد تفاوت در آمار وجود داشته است.

  عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران در مورد مهاجرت رفوگران گفت: سال ۹۳ وقتی قانون گمرکات تغییر کرد و واردات کالای دست دوم به کشور ممنوع شد، فرش دستبافی که از اول هم دست دوم صادر شده بود مستثنی نشد، درنتیجه حجم زیادی از فرش‌های دستباف که طی صد سال اخیر فروخته شده بود، آسیب دیده بودند و باید برمی‌گشتند شستشو و اورهال می‌شدند. اما گفتند فرشی که صادرکننده اولیه‌اش معلوم نباشد، برگشت‌اش به ایران یعنی واردات کالای دست دوم از خارج از کشور و باید یک تجدید گمرکی سنگین برای آن پرداخت شود. درخواست اصلاح این مورد را داده‌ایم ولی به دلیل پیچیدگی فرآیند اداری و این که مدیرانی نداشته‌ایم که قضیه را تا حصول نتیجه پیگیری کنند این کار انجام نشده است. ترکیه از این فرصت استفاده کرده و شهرک‌هایی را برای ترمیم فرش‌ها آماده کرده که بسیاری از رفوگران حرفه‌ای ایران به آنجا رفته‌اند، فرش‌های ایرانی آنجا با یک حاشیه سود جذاب سرویس و مجدد به کشورهای اروپایی و آمریکا ارسال می‌شود.

  آل‌احمد درباره وضعیت فعلی بافنده‌ها هم گفت: بافنده‌ها از بافندگی فرش دستباف به سایر کارها روی آورده‌اند. همچنین در دوره‌ای که یارانه نقدی پرداخت شد، بعضی از بافنده‌ها احساس بی‌نیازی کرده و بافندگی را رها کردند و بعد از چند سال که رقم یارانه افزایش نیافت و دیگر ارزشی نداشت مجدد تقاضا برای بافندگی بیشتر شد و همین مسئله باعث یک شوک در شبکه تولید شد.

  وی گفت: حاکمیت باید سازوکاری برای تبلیغ و ترویج فرش دستباف در دنیا ایجاد کند و سنگ‌هایی همچون تعهد برگشت ارز صادراتی را از جلوی پای صادرکننده بردارد و زمینه‌سازی کند تا تولید بر اساس سفارش باشد و همه در این فرآیند منتفع شوند.

  عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران اظهار کرد: شاخص‌ترین رقبایی که توانسته‌اند با سرمایه‌گذاری گسترده بازار را در دست بگیرند، هند، پاکستان و افغانستان هستند که در بازار به صورت صنعتی کار می‌کنند.

  آل‌احمد گفت: براساس قانونی که مجلس تصویب کرد که بافنده‌ها جزء اقشار آسیب‌پذیرند و دولت سهم بیمه کارفرمایی بافنده‌ها را می‌دهد، سبب شد تا کارگاه‌های متمرکز که بافنده‌های متعدد داشتند از بین بروند و در نتیجه سازوکار سفارش‌پذیری و تضمین کیفیت هم عملا حذف شود. الان هر سفارش دهنده‌ای که با ایران کار می‌کند و حجم بالایی سفارش می‌دهد، بخش اول کار را که دریافت می‌کند فرار می‌کند چون محصولی که تولید شده طبق استاندارهای طرف قرارداد نبوده است.

  آل‌احمد در پایان به معضل دیگری که بازار داخل با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات بازار داخلی فرش دستباف ما قاچاق فرش‌‌های افغانستانی و پاکستانی به داخل ایران و فروش آنها است، کسانی که این فرش‌ها را توزیع می کنند چند دار قالی در مناطق مرزی گذاشته و چند بافنده افغانستانی ساکن ایران را هم پای آنها می‌نشانند و ادعا دارند که فرش می‌بافند، اما در واقعیت کانتینر کانتینر فرش به داخل ایران قاچاق می‌کنند و می‌فروشند. به دلیل این که آمریکایی‌ها با سرمایه‌گذاری، کارگاه‌های متمرکز گسترده‌ای را در افغانستان ایجاد کردند، فرش با تیراژ بالا تولید و به راحتی وارد ایران می‌شود.

  بازی مینی منچ یک منچ آنلاین جذاب
  بازدید : 52
  دوشنبه 1 خرداد 1402 زمان : 15:43

  آشنایی با بهترین قالیشویی7 نکته مهم
  در زمان انتخاب یک قالی شویی خوب به چه نکاتی باید توجه کرد؟
  قالیشویی یکی از خدمات ضروری در شهرهای بزرگ بخصوص کرج است چرا که در خانه های آپارتمانی دیگر مانند قدیم امکان شستشوی فرش و موکت در حیات منزل وجود ندارد و همچنین روش شستشوی دستی جای خود را به قالیشویی های تمام اتوماتیک داده است. اما چطور بهترین قالیشویی کرج را پیدا کنیم؟
  خدمات بهترین قالیشویی کرج چیست؟
  از جمله مهمترین خدماتی که در قالیشویی های کرج ارائه میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
  شستشوی فرش
  شستن قالی
  شستشوی موکت
  شستن فرش دستباف
  شستشوی تابلو فرش
  لکه بری
  رفوگری
  ریشه زنی
  دارکشی
  رفع سوختگی و ترمیم آنها
  شیرازه پیچی
  شستشوی انواع فرش و تابلو فرش ها
  امروز استفاده از مواد شوینده نوین فرایند قالیشویی را دچار تحول کرده است و دستگاههای قالیشویی تمام اتوماتیک نیز با امکان استفاده مجدد از آب نیز فرایند شستشوی فرش و قالی را بهینه تر کرده است.
  قالیشویی (Carpet cleaning) فرآیندی است که در آن شستشوی قالی و فرش با استفاده از آب و مواد شوینده انجام می‌شود. در گذشته شستشوی فرش‌ها در منازل و به صورت دستی انجام می‌شد، اما امروزه این کار با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک و توسط کارخانه‌های قالیشویی انجام می‌شود.
  ویژگی‌های یک قالیشویی خوب در کرج
  یک قالیشویی خوب در کرج باید طی مدت زمان تعیین شده فرش هایتان را به شما تحویل دهند.
  فرش‌ها سالم و بدون آسیب به تار وپود به مش‌تری تحویل داده شود.
  روش شستشوی فرش باید با توجه به جنس و نوع فرش انجام شود.
  شستشوی فرش با آب پاک و تمیز باشد و شئونات مذهبی در شستشوی فرش رعایت شود.
  فرآیند شستشوی فرش زمان بر است و شستشوی فرش به صورت مداوم ممکن است به فرش و سلامت شخص صدمه بزند.
  عمل شستشوی فرش توسط قالیشویی‌های مجهز به دستگاه‌های پیشرفته در کوتاه‌‌ترین زمان انجام می‌شود.
  در قالیشوی انواع مواد شوینده مخصوص برای انواع فرش استفاده می‌شود ولی اگر بخواهیم خودمان فرش را بشوییم مواد شوینده مناسب فرش به سختی پیدا می‌شود و نیاز به پرداخت هزینه اضافی دارد و اگر فرش در مرحله خشک کرن در جای مناسبی قرار داده نشود و به طور کامل آب و کف از آن خارج نشود موجب آسیب به فرش و پوسیدگی آن می‌شود.
  شستشوی فرش توسط قالیشویی به دلیل شستشوی اصولی و درست و رعایت استاندارد‌های صنفشان، باعث صرف جویی در آب می‌شود.
  انواع روشهای شستن قالی و فرش
  شستشوی سنتی: مناسب برای فرش‌های دست بافت
  شستن با دستگاه‌های اتوماتیک: مناسب فرش‌های ماشینی
  شستشوی نیمه اتوماتیک: مناسب برای فرش‌های ظریف
  در روش سنتی از دستگاه‌های قدیمی مانند دستگاه شلاق زن استفاده می‌شود و خشک کردن قالی توسط دستگاه خشک کن با درب و بدون درب انجام می‌شود.
  کارخانه‌های کمی از دستگاه‌های تمام اتوماتیک در ایران استفاده می‌کنند و در این شیوه کلیه فرآیند شستشوی فرش با دستگاه انجام می‌گیرد.
  تاثیر مواد شوینده بر فرایند قالی شویی
  فرش دستبافت یا ماشینی مواد شوینده مخصوص به خود را دارند. در گذشته برای شستن فرش‌ها از تاید و آب استفاده می‌شد و باعث میشد فرش زرد شود.
  امروزه برای شستشوی فرش‌ها از بهترین مواد شوینده استفاده می‌شود. قالیشویی‌های معتبر با توجه به نوع و جنس فرش‌ها از بهترین مواد شوینده و تثبیت کننده‌های رنگ فرش استفاده می‌کنند و از آسیب به الیاف فرش جلوگیری می‌کنند.
  چرا بهتر است شستشوی فرش توسط قالیشویی در کرج انجام شود؟
  شستشوی فرش کار آسانی نیست و در صورت بی‌احتیاطی ممکن است به فرش آسیب وارد شود.
  شستن قالی با دستگاههای اتوماتیک
  فرآیند شستشوی فرش زمان بر است و شستشوی فرش به صورت مداوم ممکن است به فرش و سلامت شخص صدمه بزند.
  عمل شستشوی فرش توسط قالیشویی‌های مجهز به دستگاه‌های پیشرفته در کوتاه‌‌ترین زمان انجام می‌شود.
  در قالیشوی انواع مواد شوینده مخصوص برای انواع فرش استفاده می‌شود ولی اگر بخواهیم خودمان فرش را بشوییم مواد شوینده مناسب فرش به سختی پیدا می‌شود و نیاز به پرداخت هزینه اضافی دارد و اگر فرش در مرحله خشک کرن در جای مناسبی قرار داده نشود و به طور کامل آب و کف از آن خارج نشود موجب آسیب به فرش و پوسیدگی آن می‌شود.
  شستشوی فرش توسط قالیشویی به دلیل شستشوی اصولی و درست و رعایت استاندارد‌های صنفشان، باعث صرف جویی در آب می‌شود.
  شماره تلفن قالیشویی کرج
  اگر برای شستشوی فرش؛ قالی؛ قالیچه؛ موکت و اعلاشویی به دنبال قالیشویی خوب در کرج هستید، می‌توانید همین الان با شماره درج شده در لیست قالیشویی های کرج در سایت ایرانیجو تماس بگیرید و از خدمات تخصصی و حرفه‌ای در کرج بهره مند شوید.

  صادرات فرش دستباف ایران به ۵۰ میلیون دلار کاهش یافته
  بازدید : 118
  يکشنبه 31 ارديبهشت 1402 زمان : 17:45

  آشنایی با بهترین قالیشویی 7 نکته مهم

  قالیشویی مجیدیه

  رکنا

  در زمان انتخاب یک قالی شویی خوب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  قالیشویی یکی از خدمات ضروری در شهرهای بزرگ بخصوص کرج است چرا که در خانه های آپارتمانی دیگر مانند قدیم امکان شستشوی فرش و موکت در حیات منزل وجود ندارد و همچنین روش شستشوی دستی جای خود را به قالیشویی های تمام اتوماتیک داده است. اما چطور بهترین قالیشویی کرج را پیدا کنیم؟

  خدمات بهترین قالیشویی کرج چیست؟

  از جمله مهمترین خدماتی که در قالیشویی های کرج ارائه میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  شستشوی فرش

  شستن قالی

  شستشوی موکت

  شستن فرش دستباف

  شستشوی تابلو فرش

  لکه بری

  رفوگری

  ریشه زنی

  دارکشی

  رفع سوختگی و ترمیم آنها

  شیرازه پیچی

  شستشوی انواع فرش و تابلو فرش ها

  امروز استفاده از مواد شوینده نوین فرایند قالیشویی را دچار تحول کرده است و دستگاههای قالیشویی تمام اتوماتیک نیز با امکان استفاده مجدد از آب نیز فرایند شستشوی فرش و قالی را بهینه تر کرده است.

  قالیشویی (Carpet cleaning) فرآیندی است که در آن شستشوی قالی و فرش با استفاده از آب و مواد شوینده انجام می‌شود. در گذشته شستشوی فرش‌ها در منازل و به صورت دستی انجام می‌شد، اما امروزه این کار با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک و توسط کارخانه‌های قالیشویی انجام می‌شود.

  ویژگی‌های یک قالیشویی خوب در کرج

  یک قالیشویی خوب در کرج باید طی مدت زمان تعیین شده فرش هایتان را به شما تحویل دهند.

  فرش‌ها سالم و بدون آسیب به تار وپود به مش‌تری تحویل داده شود.

  روش شستشوی فرش باید با توجه به جنس و نوع فرش انجام شود.

  شستشوی فرش با آب پاک و تمیز باشد و شئونات مذهبی در شستشوی فرش رعایت شود.

  فرآیند شستشوی فرش زمان بر است و شستشوی فرش به صورت مداوم ممکن است به فرش و سلامت شخص صدمه بزند.

  عمل شستشوی فرش توسط قالیشویی‌های مجهز به دستگاه‌های پیشرفته در کوتاه‌‌ترین زمان انجام می‌شود.

  در قالیشوی انواع مواد شوینده مخصوص برای انواع فرش استفاده می‌شود ولی اگر بخواهیم خودمان فرش را بشوییم مواد شوینده مناسب فرش به سختی پیدا می‌شود و نیاز به پرداخت هزینه اضافی دارد و اگر فرش در مرحله خشک کرن در جای مناسبی قرار داده نشود و به طور کامل آب و کف از آن خارج نشود موجب آسیب به فرش و پوسیدگی آن می‌شود.

  شستشوی فرش توسط قالیشویی به دلیل شستشوی اصولی و درست و رعایت استاندارد‌های صنفشان، باعث صرف جویی در آب می‌شود.

  انواع روشهای شستن قالی و فرش

  شستشوی سنتی: مناسب برای فرش‌های دست بافت

  شستن با دستگاه‌های اتوماتیک: مناسب فرش‌های ماشینی

  شستشوی نیمه اتوماتیک: مناسب برای فرش‌های ظریف

  در روش سنتی از دستگاه‌های قدیمی مانند دستگاه شلاق زن استفاده می‌شود و خشک کردن قالی توسط دستگاه خشک کن با درب و بدون درب انجام می‌شود.

  کارخانه‌های کمی از دستگاه‌های تمام اتوماتیک در ایران استفاده می‌کنند و در این شیوه کلیه فرآیند شستشوی فرش با دستگاه انجام می‌گیرد.

  تاثیر مواد شوینده بر فرایند قالی شویی

  فرش دستبافت یا ماشینی مواد شوینده مخصوص به خود را دارند. در گذشته برای شستن فرش‌ها از تاید و آب استفاده می‌شد و باعث میشد فرش زرد شود.

  امروزه برای شستشوی فرش‌ها از بهترین مواد شوینده استفاده می‌شود. قالیشویی‌های معتبر با توجه به نوع و جنس فرش‌ها از بهترین مواد شوینده و تثبیت کننده‌های رنگ فرش استفاده می‌کنند و از آسیب به الیاف فرش جلوگیری می‌کنند.

  چرا بهتر است شستشوی فرش توسط قالیشویی در کرج انجام شود؟

  شستشوی فرش کار آسانی نیست و در صورت بی‌احتیاطی ممکن است به فرش آسیب وارد شود.

  شستن قالی با دستگاههای اتوماتیک

  فرآیند شستشوی فرش زمان بر است و شستشوی فرش به صورت مداوم ممکن است به فرش و سلامت شخص صدمه بزند.

  عمل شستشوی فرش توسط قالیشویی‌های مجهز به دستگاه‌های پیشرفته در کوتاه‌‌ترین زمان انجام می‌شود.

  در قالیشوی انواع مواد شوینده مخصوص برای انواع فرش استفاده می‌شود ولی اگر بخواهیم خودمان فرش را بشوییم مواد شوینده مناسب فرش به سختی پیدا می‌شود و نیاز به پرداخت هزینه اضافی دارد و اگر فرش در مرحله خشک کرن در جای مناسبی قرار داده نشود و به طور کامل آب و کف از آن خارج نشود موجب آسیب به فرش و پوسیدگی آن می‌شود.

  شستشوی فرش توسط قالیشویی به دلیل شستشوی اصولی و درست و رعایت استاندارد‌های صنفشان، باعث صرف جویی در آب می‌شود.

  آشنایی با بهترین قالیشویی7 نکته مهم
  بازدید : 113
  چهارشنبه 27 ارديبهشت 1402 زمان : 15:36

  چرا قالیشویی های تازه تاسیس از قالیشویی های قدیمی بهتر هستند؟

  قالیشویی تهرانپارس

  چرا قالیشویی های تازه تاسیس از قالیشویی های قدیمی بهتر هستند؟

  یکی از این قالی شویی هایی که به تازگی در تهران راه اندازی شده و بسیار هم سر و صدا به پا کرده، قالیشویی آرکا است. ظاهرا قالیشویی آرکا یکی از قالیشویی های آنلاین شهر تهران است که با تبلیغات سراسری در شهر تهران توانسته نام خود را بر سر زبان ها بی اندازد.

  به گزارش خیرگزاری موج، جواب این سوال با بررسی میدانی در این حوزه مشخص میشود، اما کماکان به طور کلی میتوان به قالیشویی هایی که تازه راه اندازی شدند نسبت به قالیشویی های قدیمی بیشتر اعتماد کرد، در ساده ترین حالت قالیشویی های جدید برای جذب مشتری بیشتر هم که شده کار شستشو را بهتر انجام میدهند، همچنین مدیریت و سیستم شستشو هم در قالیشویی های تازه تاسیس جدیدتر و پیشرفته تر است.

  یکی از این قالیشویی هایی که به تازگی در تهران راه اندازی شده و بسیار هم سر و صدا به پا کرده، قالیشویی آرکا است. ظاهرا قالیشویی آرکا یکی از قالیشویی های آنلاین شهر تهران است که با تبلیغات سراسری در شهر تهران توانسته نام خود را بر سر زبان ها بی اندازد.

  البته پس از تبلیغات گسترده ایی که توسط این مجموعه انجام شد، بر آن شدیم تا با مدیر این مجموعه گفتگویی داشته باشیم و سوالاتی از نوع خدمات و اهداف کلی این مجموعه بپرسیم. از زبان مدیر مجموعه قالیشویی آرکا: قالیشویی آرکا تقریبا اولین قالیشویی تهران است که سعی دارد سیستم ثبت سفارش را از تلفنی به آنلاین تغییر دهد، با این هدف که باعث رفاه حال مشتریان خود شود. قالیشویی آرکا در حال حاضر در شهر تهران در ۳ منطقه: شمال تهران، غرب تهران و مرکز تهران فعالیت دارد و مشتریانی که در این ۳ منطقه زندگی میکنند میتوانند سفارشات خود را در سایت قالیشویی آرکا ثبت کنند.

  آرکا نسبت به رقیبان خود چه وجه تمایزی دارد؟ شستشوی فرش در این کار خانه با حداقل مواد شیمیایی و اسیدی انجام میشود تا از عمر فرش کاسته نشود و دیگر ویژگی این مجموعه این است از جدیدترین تجهیزات قالیشویی که تا به امروز در تهران وجود دارد استفاده میکند. این مجموعه یک ایده خلاقانه دیگه ایی که استفاده کرده این است که ضمانت پس از شستشو به مشتریان خود میدهد، یعنی تا 1 ماه پس از شستشو اگر فرش شما کثیف شود مجدد به صورت رایگان شستشو را انجام میدهد.

  سوالی که در حین گفتگو با مدیران این مجموعه برای ما ایجاد شد این بود: اگر قالیشویی های تازه تاسیس نسبت به قالیشویی های قدیمی بهتر و پیشرفته تر هستند پس تجربه قالیشویی این وسط چه میشود؟ که پاسخ جالبی از آقای محبی شنیدیم. تجربه اولین و مهمترین معیار ما برای راه اندازی این قالیشویی در تهران بود از همین جهت بهترین استاد کاران قالیشویی و پرسنلی که در قالیشویی های بزرگ مثل قالیشویی نوین یا پاکمهر فعالیت می کردند، استفاده کردیم انجام با کیفیت این خدمات نیاز به پرسنلی مجرب و متخصص دارد که همه اینا در قالیشویی آرکا موجود است.

  آشنایی با بهترین قالیشویی 7 نکته مهم
  بازدید : 46
  دوشنبه 25 ارديبهشت 1402 زمان : 19:10

  روش های پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  قالیشویی لویزان

  عصر خبر

  شما در هر ساعت از شبانه روز می توانید از طریق سایت یا تلفن های شبانه روزی با مجموعه قالیشویی فارسی تماس گرفته و از مشورت پشتیبانی و کمک ها و آموزش های مجموعه استفاده کنید.

  روش های پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  شما اگر قصد داشته باشید فرش خود را شستشو بدهید حداقل یک روز وقت شما را خواهد گرفت. البته شما می توانید فرش خود را به مجموعه قالی شویی فارسی بسپارید تا آن را شستشو دهد. اما گر زمان برای شستشوی فرش ندارید خود شما هم می توانید آن را به راحتی پاک کنید.

  توجه کنید برای از بین بردن لکه میوه از روی فرش سرعت عمل بسیار مهم است و هر چه سریع تر باید برای از بین بردن لکه میوه از روی فرش اقدام کنید چون ممکن است لکه های توت فرنگی، گلابی، آلبالو و یا هر میوه ی دیگر در گل های قالی و بافت قالی برود.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  برای تمیز کردن لکه میوه از روی فرش روش های متعددی وجود دارد.از شستشو با آب سرد، سرکه، جوش شیرین، نمک تا شستشو با مواد شوینده امکان پذیر است. توجه کنید از هر طریقی برای از بین بردن لکه میوه از روی فرش اقدام کنید دو نکته را باید رعایت کنید:

  روش های پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  ابتدا باید تکه های میوه را از روی فرش جمع کنید سپس یکی از روش های زیر برای از بین بردن لکه میوه از روی فرش اقدام کنید.

  نکته ی مهم دیگر برای پاک کردن لکه میوه از روی فرش باید؛ اسفنج یا پارچه را از آخر بیرون لکه به سمت مرکز بکشید، تا پخش نشود. هر طریق دیگر اقدام کنید لکه بیشتر پخش خواهد شد.

  اما که در ادامه مجموعه قالی شویی فارس نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش را به طور کامل توضیح خواهد داد:

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش فقط با آب سرد

  ساده ترین این است که بلافاصله بعد اینکه تکه میوه روی فرش له شد، باید سریع تکه های میوه را از روی فرش جمع کنید و سریع با آب سرد در یک ظرف و یک اسفنج یا پارچه ای تمیز آماده کند. اسفنج یا پارچه را با آب سرد خیس کنید از نقطه بیرونی و آخر لکه به مرکز روی لکه بکشید تا تمیز شود.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با سرکه و نمک

  اگر با آب سرد تنها برای از بین بردن لکه میوه از روی فرش استفاده کردید و تمیز نشد. روش بعدی استفاده از سرکه سفید و نمک است. برای این کار هم ابتدا تکه های میوه را باید از روی فرش جمع کنید.

  یک پیمانه آب سرد را با یک پیمانه سرکه سفید و مقدار کمی نمک مخلوط کنید. بعد از مخلوط کردن این سه عنصر معجزه آسا اسفنج یا پارچه ی تمیزی را با محلول مخلوط خود خیس کنید و از نقطه ی بیرونی لکه میوه به مرکز لکه بکشید تا تمیز شود.

  توجه بعد از تمیز کردن لکه میوه از روی فرش باید سریعاً قسمت لکه را با آب سرد آبکشی کنید در غیر این صورت ممکن است محلول بافت فرش را خراب کند.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با نمک

  اگر سرکه در منزل ندارید نگران نباشید. نمک در همه ی خانه های ایرانی یافت می شود. کافی است بعد از برداشتن تکه های میوه از روی فرش با دستمال یا اسفنج تمیزی روی لکه فرش بکشید تا پاک شود.

  بعد از آن نمک ها را روی لکه بریزید تا کامل لکه را بپوشاند سپس با اسفنج یا پارچه تمیز از ناحیه بیرون به مرکز لکه به آرامی به صورت مالش بکشید. بعد از مدتی محل را با آب سرد شستشو دهید. اگر لکه خشک شده بود می توانید با آب گاز دار یا لیموناد لکه را پاک کنید تا تمیز شود.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با جوش شیرین

  جوش شیرین یک ماده ی طبیعی با خاصیت پاک کنندگی بسیار قوی که دارد برای لکه بری بسیار مناسب است. برای تمیز کردن لکه میوه از روی فرش با جوش شیرین باید ابتدا تکه های میوه را از روی فرش پاک کنید.

  اسفنج یا پارچه ی تمیزی را در ظرفی که جوش شیرین ریخته اید خیس کنید و از ناحیه بیرونی به سمت مرکز لکه بکشید تا کاملاً تمیز شود. در پایان باید محل لکه را با آب سرد شستشو بدهید.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با مایع ظرف شویی

  پاک کردن لکه میوه از روی فرش هم ابتدا تکه های میوه را از روی فرش جمع کنید. بعد از آن کافی است چند قطره مایع ظرف شویی را روی لکه بریزید و با یک اسفنج یا پارچه تمیز روی آن ضربه بزنید تا لکه کاملاً تمیز شود. در آخر باید فرش را با آب سرد شستشو دهید تا لکه های مایع روی بافت فرش باقی نماند.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با شامپو فرش

  روش تمیز کردن لکه میوه از روی فرش با شامپو فرش باید ابتدا تکه های میوه را از روی فرش پاک کنید سپس با اسفنج یا پارچه تمیز از بیرون لکه به داخل آن بکشید تا تمیز شود. در این روش دیگر نیازی به آب کشی با آب سرد نیست.

  این روش برای پاک کردن لکه های میوه ای که زیاد نباشد و عمق بافت فرش نرفته باشد توصیه می شود به علت آنکه قدرت پاک کنندگی زیادی ندارد.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با آب لیمو

  برای پاک کردن لکه میوه از روی فرش با آب لیمو هم ابتدا باید تکه های میوه را از روی فرش جمع کنید و سپس چند قطره آب لیمو روی لکه بکشید و با یک دستمال یا اسفنج خشک روی آن بکشید تا کاملاً تمیز شود. بعد از اتمام کار و تمیز شدن می توانید با آب سرد محل را شستشو دهید.

  نحوه پاک کردن لکه میوه از روی فرش با لکه بر

  روش های پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  اگر روش های گفته شده فایده ای نداشت می توانید بعد از پاک کردن تکه های میوه و لکه های میوه مواد لکه بر را کاملاً روی لکه میوه بریزید و بعد از چند دقیقه آن را با آب سرد شستشو دهید.

  توجه کنید استفاده بیش از اندازه لکه بر، مایع ظرف شویی، سرکه و.. ممکن است بافت فرش و رنگ فرش را از بین ببرد.

  بهتر است قبل از استفاده از هر کدام از این موارد در قسمتی از فرش امتحان کنید اگر بافت فرش یا رنگ آن از بین نرفت از آن روش برای تمیز کردن لکه میوه برای فرش استفاده کنید.

  پاک کردن لکه میوه از روی فرش مجموعه قالی شویی فارسی

  توجه کنید اگر هر یک از روش های بالا را برای تمیز کردن لکه میوه از روی فرش امتحان کردید ولی فایده ای نداشت. یا حتی از اینکه به بافت فرش شما صدمه برسد هراس دارید کافی از به سایت قالی شویی فارسی مراجعه کنید یا تماس بگیرد و از آنها مشاوره بگیرید.

  یا از کارشناسان قالی شویی فارسی درخواست کنید به محل شما بیاید و لکه را با مواد مخصوص که دارد برای پاک کردن لکه میوه از روی فرش اقدام کنند. می توانید هم کل فرش را مجموعه قالی شویی فارسی بسپارید تا با دستگاه های تمام اتوماتیکی که دارد فرش شما را شستشو دهد.

  سفارش خدمات مجموعه قالی شویی فارسی

  شما عزیزان می توانید در هر ساعت از شبانه روز از طریق مراجعه به سایت مجموعه قالی شویی فارسی اقدام به ثبت نام و رزرو نوبت برای شستشویی انواع فرش، خدمات شستشوی فرش دستباف، فرش ابریشم، فرش ماشینی، فرش فانتزی را انجام می دهد.

  روش های پاک کردن لکه میوه از روی فرش

  همچنین خدمات در زمینه رفوگری را هم مجموعه قالیشویی فارسی انجام می دهد. این مجموعه با داشتن بیش از سه هزار متر مربع کارخانه اختصاصی و بیش از ۱۵ سال سابقه خدمت رسانی به مردم شریف در زمینه ی شستشویی فرش و رفوگری فرش است.

  مجموعه قالی شویی فارسی کلیه خدمات ریشه بافی فرش، لکه برداری فرش، مبل شویی در منزل، ترمیم و رفو فرش، شستشو با مواد نانو را انجام می دهد.

  مجموعه قالی شویی فارسی آماده خدمت رسانی و سرویس دهی ۲۴ ساعته و شستشو فرش با دستگاه های تمام اتوماتیک برای کلیه مناطق تهران است. مجموعه قالی شویی فارسی با مدیریت آقای کاشمری عضو رسمی اتحادیه قالیشویی تهران است.

  این مجموعه هنگام تحویل گرفتن فرش به صاحب فرش ضمانت سلامت فرش خواهد داد به این معنا که تضمین می کند که فرش شما کاملاً تمیز بشود و هیچ گونه خسارتی به فرش شما وارد نشود. خدمات دیگر مثل موکت شویی، مبل شویی و.. را مجموعه قالیشویی فارسی انجام می دهد.

  شما در هر ساعت از شبانه روز می توانید از طریق سایت یا تلفن های شبانه روزی با مجموعه قالیشویی فارسی تماس گرفته و از مشورت پشتیبانی و کمک ها و آموزش های مجموعه استفاده کنید.

  وزن پانل ساندویچی چگونه محاسبه می شود و چه کاربردی دارد؟
  بازدید : 38
  سه شنبه 19 ارديبهشت 1402 زمان : 14:44

  چرا قالیشویی های تازه تاسیس از قالیشویی های قدیمی بهتر هستند؟

  قالیشویی شرق تهران

  چرا قالی شویی های تازه تاسیس از قالیشویی های قدیمی بهتر هستند؟ یکی از این قالیشویی هایی که به تازگی در تهران راه اندازی شده و بسیار هم سر و صدا به پا کرده، قالیشویی آرکا است. ظاهرا قالیشویی آرکا یکی از قالیشویی های آنلاین شهر تهران است که با تبلیغات سراسری در شهر تهران توانسته نام خود را بر سر زبان ها بی اندازد.

  به گزارش خیرگزاری موج،

  جواب این سوال با بررسی میدانی در این حوزه مشخص میشود، اما کماکان به طور کلی میتوان به قالیشویی هایی که تازه راه اندازی شدند نسبت به قالیشویی های قدیمی بیشتر اعتماد کرد، در ساده ترین حالت قالیشویی های جدید برای جذب مشتری بیشتر هم که شده کار شستشو را بهتر انجام میدهند، همچنین مدیریت و سیستم شستشو هم در قالیشویی های تازه تاسیس جدیدتر و پیشرفته تر است. یکی از این قالیشویی هایی که به تازگی در تهران راه اندازی شده و بسیار هم سر و صدا به پا کرده، قالیشویی آرکا است. ظاهرا قالیشویی آرکا یکی از قالیشویی های آنلاین شهر تهران است که با تبلیغات سراسری در شهر تهران توانسته نام خود را بر سر زبان ها بی اندازد. البته پس از تبلیغات گسترده ایی که توسط این مجموعه انجام شد، بر آن شدیم تا با مدیر این مجموعه گفتگویی داشته باشیم و سوالاتی از نوع خدمات و اهداف کلی این مجموعه بپرسیم. از زبان مدیر مجموعه قالیشویی آرکا: قالیشویی آرکا تقریبا اولین قالیشویی تهران است که سعی دارد سیستم ثبت سفارش را از تلفنی به آنلاین تغییر دهد، با این هدف که باعث رفاه حال مشتریان خود شود. قالیشویی آرکا در حال حاضر در شهر تهران در ۳ منطقه: شمال تهران، غرب تهران و مرکز تهران فعالیت دارد و مشتریانی که در این ۳ منطقه زندگی میکنند میتوانند سفارشات خود را در سایت قالیشویی آرکا ثبت کنند.

  آرکا نسبت به رقیبان خود چه وجه تمایزی دارد؟ شستشوی فرش در این کار خانه با حداقل مواد شیمیایی و اسیدی انجام میشود تا از عمر فرش کاسته نشود و دیگر ویژگی این مجموعه این است از جدیدترین تجهیزات قالیشویی که تا به امروز در تهران وجود دارد استفاده میکند.

  این مجموعه یک ایده خلاقانه دیگه ایی که استفاده کرده این است که ضمانت پس از شستشو به مشتریان خود میدهد، یعنی تا 1 ماه پس از شستشو اگر فرش شما کثیف شود مجدد به صورت رایگان شستشو را انجام میدهد. سوالی که در حین گفتگو با مدیران این مجموعه برای ما ایجاد شد این بود:

  اگر قالیشویی های تازه تاسیس نسبت به قالیشویی های قدیمی بهتر و پیشرفته تر هستند پس تجربه قالیشویی این وسط چه میشود؟ که پاسخ جالبی از آقای محبی شنیدیم.

  تجربه اولین و مهمترین معیار ما برای راه اندازی این قالیشویی در تهران بود از همین جهت بهترین استاد کاران قالیشویی و پرسنلی که در قالیشویی های بزرگ مثل قالیشویی نوین یا پاکمهر فعالیت می کردند، استفاده کردیم انجام با کیفیت این خدمات نیاز به پرسنلی مجرب و متخصص دارد که همه اینا در قالیشویی آرکا موجود است.

  وکیل حقوقی مناسب کیست؟
  بازدید : 43
  يکشنبه 17 ارديبهشت 1402 زمان : 10:50

  آیا انتخاب قالیشویی مناسب برای شستشوی فرش‌های دستباف مهم است؟
  همانطور که می‌دانید قالی و قالیچه‌های دستباف از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین منظور با کوچکترین آسیب هزینه بسیار زیادی را روی دست شما می‌گذارند و احتمالا متضرر شوید.
  به گزارش بازار، همانطور که می‌دانید قالی و قالیچه‌های دستباف از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین منظور با کوچکترین آسیب هزینه بسیار زیادی را روی دست شما می‌گذارند و احتمالا متضرر شوید. از این رو برای شستن این قالی‌ها باید نهایت دقت و توجه را خرج کنید تا از کوچکترین آسیب جلوگیری نمایید. برای شستن این قالی یا قالیچه‌ها باید از خدمات قالیشویی‌های معتبر نظیر قالیشویی ابریشم اصل به نشانی abrishamasl.com بهره بگیرید. قالیشویی خوب مرکزی است که بتواند فرش‌های دستباف را به بهترین شکل ممکن برای شما بشوید و آسیبی به آن وارد نکند. بنابراین در انتخاب یک مرکز قالیشویی خوب بسیار تحقیق کنید. قالیشویی‌های معتبر مانند ابریشم اصل با بهره از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن، مواد شوینده مناسب و همچنین پرسنل متخصص و مجرب به بهترین شکل ممکن قالی و قالیچه‌های دستباف شما را می‌شویند. در ادامه این مطلب بیشتر درباره انتخاب یک قالیشویی معتبر و خوب برای شستشوی فرش‌های دستباف با شما صحبت خواهیم کرد. بنابراین همراه ما باشید.
  آیا انتخاب قالیشویی مناسب برای شستشوی فرش‌های دستباف مهم است؟
  اهمیت شستن فرش‌های دستباف
  فراموش نکنید که تمیزی و نظافت فرش‌ها همیشه دکوراسیون داخلی منزل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از اهمیت بالایی برخوردار است. فرش‌های دستباف جزء محبوب‌ترین فرش‌های دنیا محسوب می‌شوند. بنابراین باید در نگهداری و حفظ آنها کوشا باشید. چرا که استفاده بلند مدت از فرش‌ها موجب کدر شدن و کثیفی آنها می‌شود. برای شستشو و مراقبت از آنها بهتر است بهترین قالیشویی نظیر قالیشویی شریعتی را انتخاب کنید.
  بسیاری بر این باورند که تنها جاروبرقی مداوم فرش را تمیز و از آلودگی پاک می‌کند. اما تنها جاروبرقی کارساز نیست. شستشوی دقیق و اصولی می‌تواند مانع از آسیب به فرش و تمیزی همیشگی آن شود. علاوه بر این شستن فرش‌ها می‌تواند از وجود باکتری جلوگیری کند و طول عمر فرش‌های دستباف را به طور قابل توجهی بالا ببرد.
  با انتخاب یک قالیشویی معتبر و خوب جهت شستشو و اعلاشویی فرش‌های دستباف آسوده خیال باشید. زیرا در صورت انتخاب درست فرش‌های شما عین روز اول تمیز و پاکیزه می‌شود و کوچکترین آسیبی به آن وارد نخواهد شد. قالیشویی‌های معتبر مانند قالیشویی ابریشم اصل با بهره از تجهیزات پیشرفته و با کیفیت طول عمر فرش دستباف را افزایش می‌دهند و آنها را برق میندازند.
  آیا انتخاب قالیشویی مناسب برای شستشوی فرش‌های دستباف مهم است؟
  نگاهی بر مراحل شستشوی فرش دستباف
  همانطور که گفته شد برای شستشوی فرش‌های دستباف، باید دقت و توجه کافی را به خرج داد. این فرش‌ها باید به درستی و به روش‌ نوین شسته شوند تا بتوانند کمترین آسیب را ببینند و طول عمرشان روز به روز افزایش پیدا کند.
  هنگامی که شما بهترین و معتبرترین مرکز شستشوی فرش‌های دستباف را پیدا و انتخاب می‌کنید، پرسنل مجرب طی مراحل خاص قالی یا قالیچه‌های شما را می‌شویند.
  در این مراکز شستشوی فرش، پس از شناخت نوع و الیاف قالی، با دستگاهی مخصوص گرد و غبار روی فرش را از بین می‌برند. این کار بعد از خیس شدن فرش مانع از ایجاد لکه و زردی روی فرش می‌شود. در مرحله بعد نیز با استفاده از دستگاه‌هایی که شلاق‌های دوار شکل و بزرگ دارند، آلودگی‌های موجود روی فرش‌ها را با دقت می‌زدایند.
  پس از انجام این مراحل حال نوبت به شستشوی قالی و قالیچه‌های دستباف می‌رسد. در مراکز معتبر و خوب شستشوی قالی، کارشناسان و متخصصان پس از بررسی فرش، بهترین و متناسب‌ترین نوع ماده شستشوی را انتخاب می‌کنند. بهره‌گیری از مواد شوینده صحیح و مناسب موجب می‌شود تا رنگ فرش‌ها تحت تاثیر قرار نگیرند و هیچ تغییر نکنند. در این حالت پس از شستن رنگ‌های فرش‌های دستباف ثابت می‌ماند و تغییری شامل حال آنها نمی‌شود.
  پس از شستن فرش با مواد شستشوی مناسب، نوبت به مرحله آبکشی می‌رسد. آبکشی فرش‌های دستباف چندین مرحله دارد که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد.
  آبکشی باید به گونه‌ای انجام شود که در ریشه و تار و پود فرش هیچ مواد شوینده‌ای باقی نماند. در مراکز قالیشویی معتبر فرآیند آبگیری در پایان با دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌شود.
  در صورتی که فرش‌های دستباف قدیمی و دارای پوسیدگی‌های خفیف و ریزی باشند، لازم است برای آبگیری از دستگاه‌هایی با دور پایین و آهسته بهره بگیرند.
  علاوه بر همه این موارد در قالیشویی‌های معتبر و خوب، به منظور تثبیت رنگ‌های فرش‌های دستباف از مواد مخصوصی استفاده می‎کنند. در حقیقت این کار موجب می‌شود تا فرش‌ها پس از شستشو به خوبی بدرخشند و تداخل رو ترکیب رنگ آنها ایجاد نشود. در حقیقت مراکز و قالیشویی‌های معتبر شستشوی قالی و قالیچه‌های دستباف با انجام شستشوی صحیح، دقیق و اعلاشویی فرش توانسته‌اند گامی مهم در حفظ این سرمایه ملی بردارند.
  سایر خدمات در قالیشویی‌های معتبر
  در شرکت‌های قالیشویی‌ معتبر علاوه بر شستشوی فرش‌های دستباف خدمات دیگری نیز ارائه می‌شود. به عنوان مثال بسیاری از این قالیشویی‌ها فرش‌های ماشینی را نیز می‌شویند و خدمات دیگری نظیر رفوگری، ترمیم ریشه و... را به مشتریان خود ارائه می‌کنند.
  در حقیقت در بهترین مراکز قالیشویی مانند قالیشویی ابریشم اصل، ابتدا قبل از شستشو فرش از نظر سلامت نیز بررسی می‌شود. اگر قالی یا قالیچه‌های شما به رفو یا ترمیم نیاز داشته باشد، جای هیچ نگرانی نخواهد بود. این مراکز معتبر تعدادی متخصص در این زمینه دارند که مشکل را به سرعت حل می‌کنند.
  یکی دیگر از خدمات خوب و فوق‌العاده که قالیشویی‌های معتبر به مشتریان خود ارائه می‌کنند، رنگبرداری است. در صورتی که رنگ‌آمیزی فرش دارای ثبات کافی نباشد و حین خیس شدن و شستشو رنگ‌ها ادغام شده باشند، آنها این مشکل را نیز حل خواهند کرد.
  همچنین قالیشویی‌های معتبر و حرفه‌ای لکه‌های فرش را نیز از بین می‌برند. آنها حلال‌های مناسبی برای برطرف کردن لکه فرش دارند. به همین منظور با دیدن کوچکترین لکه، آنها را حین شستشو از بین می‌برند و قالی یا قالیچه‌ها را همانند روز اول نو به شما تحویل می‌دهند.
  ارائه خدمات قالیشویی ابریشم اصل
  همانطور که در طی این مقاله مطالعه کردید، انتخاب یک قالیشویی مناسب و معتبر کار به نسبت سخت اما باارزشی است. چرا که با انتخاب درست دیگر نیازی نیست نگران قالی یا قالیچه‌های خود باشید. قالیشویی ابریشم اصل به نشانی abrishamasl.com خدمات مختلفی نظیر شستشوی قالی، اعلاشویی، مبل‌شویی، موکت‌شویی، اعلاشویی و... را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

  چرا قالیشویی های تازه تاسیس از قالیشویی های قدیمی بهتر هستند؟
  بازدید : 61
  چهارشنبه 13 ارديبهشت 1402 زمان : 17:35

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  قالیشویی فدک

  نی نی بان

  همیشه می‌توانید خیلی راحت برای شستشوی فرش دستباف به سراغ قالیشویی‌های حرفه‌ای بروید، اما شاید بخواهید این کار را در خانه انجام بدهید. با آموزش شستشوی فرش دستباف ما همراه باشید.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  همیشه می‌توانید خیلی راحت برای شستشوی فرش دستباف به سراغ قالیشویی‌های حرفه‌ای بروید، اما شاید بخواهید این کار را در خانه انجام بدهید. با آموزش شستشوی فرش دستباف ما همراه باشید.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  شستن فرش با محلول تمیزکننده فرش

  شستن فرش با استفاده از مواد کاملا طبیعی

  شستن فرش با استفاده از محلول تمیزکننده شیشه و آب گرم

  استفاده از محلول آمونیاک برای لکه‌های سرسخت

  شستشوی فرش با استفاده از جوش شیرین

  شستن فرش دستباف با دست و با استفاده از مواد شوینده

  از جاروبرقی استفاده کنید

  استفاده از شامپو

  چطور فرش شسته‌شده، را خشک کنیم؟

  سپردن شستشوی فرش دستباف به قالیشویی

  کار را به کاردان بسپارید!

  خدمات متنوع قالیشویی ادیب

  چرا قالیشویی ادیب؟

  خلاصه

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  سپردن شستشوی فرش دستباف به یک قالیشویی حرفه‌ای، از همه نظر راحت‌تر است، اما شاید شما بخواهید یک روش کم‌هزینه‌تر را انتخاب کنید و ترجیح بدهید این کار را در خانه انجام دهید. انتخاب با شماست. برای این کار، باید شامپو، پودر جوش شیرین یا سرکه و محلول تمیزکننده تهیه کنید.

  این نکته خیلی مهم را به خاطر بسپارید. صرف نظر از این‌که از کدام روش استفاده می‌کنید، همیشه این روش را در یک منطقه کوچک و نه چندان قابل مشاهده از فرش خود آزمایش کنید و قبل از شستن کل فرش، اجازه بدهید این منطقه، خشک شود. ممکن است فرشتان رنگ بدهد، یا مواد شوینده باعث آسیب به تار و پود آن شود.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  1- شستن فرش با محلول تمیزکننده فرش

  این روش در برابر لکه‌ها کارآمد است و الیاف را نرم نگه می‌دارد. شما به این مواد نیاز دارید:

  2قاشق غذاخوری مواد شوینده معمولیاگر بچه، یا حیوانات خانگی دارید و استفاده از مواد شوینده شیمیایی باعث نگرانی شما می‌شود، می‌توانید از مواد طبیعی برای شستن فرش استفاده کنید که یک راه حل سازگار با محیط زیست هم هست.

  1قاشق غذاخوری نرم‌کننده پارچه

  یک‌دوم قاشق پاک‌کننده

  4لیتر آب گرم

  مواد را در یک کاسه بزرگ، یا یک سطل با هم مخلوط کنید، سپس به آرامی آب گرم را اضافه کنید تا از ایجاد حباب جلوگیری شود.

  2- شستن فرش با استفاده از مواد کاملا طبیعی

  اگر بچه، یا حیوانات خانگی دارید و استفاده از مواد شوینده شیمیایی باعث نگرانی شما می‌شود، می‌توانید از مواد طبیعی برای شستن فرش استفاده کنید که یک راه حل سازگار با محیط زیست هم هست. شما به این مواد نیاز دارید:

  1فنجان سرکه سفید

  2فنجان آب

  1قاشق غذاخوری نمک

  برای از بین بردن بوی بد از فرش‌ها می توانید 15 تا 20قطره آب لیمو به این محلول اضافه کنید.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  3- شستن فرش با استفاده از محلول تمیزکننده شیشه و آب گرم

  این روش، ساده‌ترین راه حل برای تمیز کردن فرش‌های دستباف است. در این روش فقط کافی است مقادیر مساوی پاک‌کننده شیشه و آب گرم را با هم ترکیب کنید.

  هنگام شستشو همیشه دستکش محافظ بپوشید و مراقب باشید چون آمونیاک می‌تواند دست، پوست، یا چشم شما را بسوزاند.

  4- استفاده از محلول آمونیاک برای لکه‌های سرسخت

  این محلول برای لکه‌ها و به‌ویژه لکه‌های تیره استفاده می‌شود. هنگام شستشو همیشه دستکش محافظ بپوشید و مراقب باشید چون آمونیاک می‌تواند دست، پوست، یا چشم شما را بسوزاند.

  شما به این مواد نیاز دارید:

  1قاشق غذاخوری ماده شوینده مایع

  یک‌چهارم محلول آمونیاک + یک‌چهارم سرکه

  11لیتر آب

  5- شستشوی فرش با استفاده از جوش شیرین

  این روش هم یک روش ساده است. مقداری جوش شیرین روی ناحیه آسیب‌دیده فرش بپاشید و اجازه بدهید 20دقیقه روی آن بماند. سپس محل مورد نظر را کاملا جاروبرقی بکشید.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  6- استفاده از پراکسید هیدروژن و لیمو

  پراکسید هیدروژن، یک پاک‌کننده قوی است، در حالی که لیمو رایحه دلپذیری به جا می‌گذارد. ترکیب این دو ماده برای تمیز کردن فرش‌های دستباف، عالی است.

  شما به این مواد نیاز دارید:

  176میلی‌لیتر پراکسید هیدروژن

  350میلی لیتر آب به اضافه 3 تا 5قطره لیمو

  این مواد را با هم مخلوط کنید و روی ناحیه مورد نظر بمالید.

  7- شستن فرش دستباف با دست و با استفاده از مواد شوینده

  فرش‌های دستباف را می‌توان با دست شست، بنابراین می‌توانید فرش‌های خود را در خانه بشویید. محلول شوینده را با آب سرد روی فرش بمالید و با استفاده از یک برس با موهای بلند بشویید. به یاد داشته باشید، جهت فرآیند شستشو، در جهت کرک‌های فرش است.

  جریان آب هم باید در همین راستا باشد. می‌توانید از برس‌ها برای فرش پشمی استفاده کنید، اما برای الیاف ابریشم از استفاده از برس خودداری کنید. فرش‌های ابریشمی گران هستند و استفاده از برس ممکن است پرزها را از بین ببرد و زیبایی کلی فرش را کاهش دهد.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  8- از جاروبرقی استفاده کنید

  باید هدفتان این باشد که گرد و غبار روی فرش را به صورت روزانه، یا هفتگی پاک کنید. مطمئن شوید که فرش را از دو طرف جاروبرقی می‌کشید. وقتی زمان کمتری دارید و خشک شدن فرش زمان بیشتری می‌برد، می‌توانید از این روش استفاده کنید. استفاده منظم از جاروبرقی، عمر فرش را افزایش می‌دهد.

  9- استفاده از شامپو

  شامپو بهترین گزینه برای تمیز کردن فرش‌های دستباف ابریشمی است. در کنار داشتن رایحه‌ای مطبوع، فرش را حالت می‌دهد. کافی است محلول شامپو را روی فرش بمالید و با دست روی فرش، ماساژ دهید. سپس آن را با آب سرد بشویید و اجازه دهید توسط هوا خشک شود.

  آموزش شستشوی فرش دستباف

  چطور فرش شسته‌شده، را خشک کنیم؟

  تولیدکنندگان فرش دستباف توصیه می‌کنند که خشک کردن با هوا ایمن‌ترین روش است. فرش خود را روی یک سطح صاف قرار دهید، یا اگر به اندازه کافی کوچک است، آن را در جایی آویزان کنید. می‌توانید پنکه‌هایی را در اطراف فرش قرار دهید تا فرآیند خشک شدن تسریع شود.

  از قرار دادن فرش در خشک‌کن خودداری کنید چون این کار می‌تواند باعث جمع شدن، تاب برداشتن یا از بین رفتن الیاف آن شود.

  آیا انتخاب قالیشویی مناسب برای شستشوی فرش‌های دستباف مهم است؟
  بازدید : 56
  دوشنبه 11 ارديبهشت 1402 زمان : 17:13

  نحوه شستن قالی و فرش در قالیشویی کرج
  سنجش قیمت قالیشویی بر حسب متر مربع می‌باشد. البته جنس و نوع بافت ها نیز در تعین قیمت موثرند. البته به گفته خود قالی شویی‌ها حتی نوع لکه برداری فرش و نوع شستشوی عادی و اعلاشور با هم متفاوت می‌باشد.
  از نظر مشتری این مسایل خیلی مهم نیست زیرا نیت فقط تمیز شدن فرش می‌باشد و قالی شویی باید آن را تمیز بشوید. حالا آنکه با چه عناوین و چه مسایلی می‌خواهد از پول دریافت کند بماند!
  هر چند مرکزی به نام اتحادیه قالیشویی‌ها وجود دارد که وظیفه آن،تعیین قیمت هر ساله ،برای این صنف می‌باشد.
  اغلب جوانان امروز، شاهد شستن فرش توسط خانواده‌ها در حیاط و کوچه بوده‌اند. یکی با کاسه، یکی با پارو، جارو و اواخر هم که فرچه آمد. چند نفری گرد هم می آمدند و تمامی فرش‌ها را در حیاط پهن می‌کرند و شروع به شستن می‌کردند.
  در آن موقع تنها از پودر لباسشویی دستی استفاده می شد. اما بعدها شامپو فرش و پود ماشین لباسشویی آمد؛ که موجب شد از این مواد شوینده‌ها هم استفاده شود.
  با تغییر سیستم شهرها و افزایش آپارتمان نشینی دیگر کسی جایی برای شستن فرش و قالی پیدا نمی کند. حال باید به دنبال مرکز شستشوی خوب فرش و قالی در کرج باشیم.
  انتخاب بهترین قالیشویی در کرج، قاعدتا از طریق جستجوی بصری مقدور نیست. حتما و لزوما هم نباید از قالیشویی‌های بنام و مشهور استفاده کرد. شاید یک قالیشویی تازه تاسیس برای اثبات خود، در این بازار به بهترین شکل خدمات انجام دهد.
  بهترین نکات برای انتخاب یک قالیشویی خوب در کرج
  در این مقاله سعی شده است که بهترین نکات برای انتخاب یک قالیشویی خوب در کرج بیان شود. با ذکر نکات مهم برای قالی شویی، می توانید نزدیکترین و تمیزترین قالیشویی محلتان را بیابید.
  شما نمی دانید که در یک مرکز قالی شویی چه کاری انجام می شود؛ اما تا جایی که می شود ما شما را راهنمایی می نماییم. حالا این نکات را قبل از سپردن فرش و موکت در نظر داشته باشید:
  دریافت و تحویل به موقع فرش نشان از خوش قول بودن قالیشویی است.
  نحوه کاور کردن یا تحویل دادن فرش با وسیله نقلیه تمیز نشان از تمیزی قالیشویی است.
  تحویل دادن فرش به صورت کاملا خشک شده، نشان از دقت در کار قالیشویی است.
  شستن فرش به صورت کاملا تمیز و همچنین صدمه نزدن به آن نیز وظیفه اصلی قالیشویی است.
  تعرفه شستشوی فرش در کرج چقدر می‌باشد؟
  شما برای شستن هر متر مربع فرش، بهایی پرداخت می‌کنید و قالیشویی موظف است سانت به سانت آن را برای شما تمیز بشوید.
  شستشوی فرش و قالی و موکت
  جدیدا خیلی از کارخانه‌های قالی شویی از دستگاه‌های قالیشویی مکانیزه یا اتومات استفاده می کنند. این روش، بسیار روش خوبی است و باعث شستن تمیز فرش می‌شود.
  البته برای شستن فرش دستباف از دستگاه‌های اتومات نمی‌توان استفاده کرد و باید با روش دستی آن را شست.
  همچنین شستشوی فرش‌های ابریشم و یا تابلو فرش ابریشم نحوه شستشوی متفاوتی دارد و قالیشویی باید با تبحر آن را انجام دهد.
  همانطور که متوجه شده‌اید، قیمت شستن هر کدام از این فرش ها: فرش ماشینی، فرش دستباف و فرش ابریشم با هم متفاوت می باشد. حتما قبل از شستن با قالیشویی قیمت هر متر را و هزینه‌های جانبی آن تمام طی کنید.
  برای شستن فرش در مراکز قالیشویی از چه مواد شوینده ای استفاده می‌شود؟
  از مهمترین مسائل قالیشویی، استفاده از مواد شوینده درجه یک می‌باشد.
  قالیشویی در هر زمانی نیاز خانم‌های خانه دار می باشد. انتخاب بهترین قالیشویی در کرج که بتواند شستشوی تمیز و با کیفیتی را به مشتری ارائه دهد بسیار مهم میباشد. کارخانه‌های قالیشویی با انتخاب مواد شوینده مناسب و دستگاه‌های قالیشویی اتوماتیک و دستی، کیفیت شستشوی خود را برای شستن فرش ماشینی، فرش دستباف و فرش ابریشمی تضمین می‌نمایند. اغلب قالیشویی‌ها خدمات موکت شویی و مبل شویی را نیز انجام می دهند.
  شستن فرش دستباف در کرج با مواد شوینده مناسب
  برای شستن فرش دستباف از مواد شوینده مخصوص استفاده می شود. فرش های دستباف دارای الیاف طبیعی می‌باشند و مواد شوینده نامرغوب و یا با قدرت سفید کنندگی بالا می‌تواند موجب از بین بردن رنگ آن شود. برای شستن فرش دستباف در کرج، قالیشویی‌ تمیزشور از مواد شوینده‌ی با تثبیت رنگ مناسب استفاده می‌کند.
  شستن فرش ماشینی در کرج با مواد شوینده مناسب
  فرش‌های ماشینی به اندازه فرش ابریشم و فرش دستباف حساس نیستند؛ اما با این وجود نکات زیادی برای شستن فرش ماشینی نیاز است. فرش‌های ماشینی دارای رنگ بندی متفاوتی می باشند. شستشوی فرش ماشینی رنگ روشن به نسبت رنگ تیره سخت‌تر می‌باشد. زیرا در صورت وجود لکه بر روی فرش، باید آن را با مواد شوینده روشن کننده و لکه بر، تمیز کرد.
  قالیشویی کرج با رعایت تمامی این نکات، انواع فرش‌های شما را با بهترین مواد شوینده تمیز می‌کند. لکه زدایی و لکه برداری فرش از تخصص اصلی قالی شویی کرج می باشد.
  قالیشویی ارزان در کرج
  با بالا بودن قیمت‌های هر چیزی نیاز به تخفیف گرفتن یا ارزان حساب کردن شستشوی فرش هم‌ مهم می‌باشد. به همین دلیل در قالیشویی کرج می‌توانید قالی‌هایتان را ارزان بشویید. قالیشویی ارزان بدین معنی نیست که فرش های شما کثیف یا بی کیفیت شسته می‌شود. بلکه فقط با کاهش سود کارخانه، از مشتریان مبلغ کمتری دریافت می شود.
  رفو و ترمیم فرش
  گاها فرش‌ها نیاز به ترمیم و مرمت هم دارند. این امر در کارخانه‌های قالیشویی انجام می‌پذیرد. برای رفوی فرش، رفوگران ماهری هستند که می‌توانند با سلیقه و دقت بالا، فرش را ترمیم کنند.
  پاک کردن لکه‌ها
  تمیز کردن لکه و زردی از روی فرش توسط قالیشویی های مجاز انجام می‌پذیرد. با استفاده از روش‌های شستشوی نوین و اسلامی، فرش و قالی‌ها به بهترین نحو شسته می‌شوند.
  قالی، قالیچه، پادری و فرش‌های بزرگ که برای پذیرایی، اتاق خواب یا آشپزخانه و یا راهروها استفاده می‌شوند، همگی در این مرکز قالیشویی به تمیزترین نحو شسته می شوند.

  آموزش شستشوی فرش دستباف
  بازدید : 39
  شنبه 9 ارديبهشت 1402 زمان : 15:31

  رکود صنعت فرش در پیچ و تاب رویدادها

  قالیشویی سبلان

  میراث آریا

  صنعت فرش دستباف یا به عبارتی قالی‌بافی از کهن‌ترین صنایع بومی نواحی روستایی ایران از جمله استان کرمان شناخته می‌شود، این صنعت مهم در چند دهه گذشته به دلایل گوناگونی که اغلب ناشی از تحولات در ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور بوده در تولید دچار مشکل و رکود شده است.

  ۰

  رکود صنعت فرش در پیچ و تاب رویدادها

  صنعت قاليبافی در كرمان سابقه طولاني دارد، چنين به نظر می‌رسد كه اين هنر قبل از دوران صفويه در اين شهر وجود داشته است و در زمان صفويه كه اوج تمامی هنرها در ايران است، فرش هم همانند ديگر هنرها در اين دوره بيشتر شكوفا شده است و هنر اسلامی بر طرح‌ها و نقوش آن تاثير بسزايی گذاشته است، چنانچه در تاريخ (عالم آرای عباسی) كه توسط منشی شاه‌عباس به رشته تحرير درآمده، به قالی كرمان اشاره شده است.

  در زمان اكبرشاه كه معاصر شاه‌عباس بود قالی‌هايی از كرمان به هندوستان حمل می‌شده است. قديمی‌ترين نوع قالی كرمان، قالی راور است كه می‌توان تاريخ بافت آنها را در ۱۸۶۶ ميلادی يا ۱۲۸۶ هجری تخمین زد.

  شهرتی كه قالی كرمان در سراسر دنيا از آن برخوردار است بيش از هر چيز مربوط به درهم آميختن موفقيت‌آميز رنگ و طرح آن است. تطور و تكامل نقش قالی‌های كرمان، شامل چندين دوره تاريخی و متمايز است . در این سال‌ها تعداد بسیار زیادی از هنرمندان و طراحان نامدار فرش کرمان باعث پیشرفت این هنر در کشور شدند که در این میان می‌توان به مرحوم عباس نژادسروری، مرحوم علی شریعت‌مداری، مرحوم میرزا عبدالحسین میسرجانی، مرحوم مرتضی میسرجانی، علی ایرانمنش، محمدحسین عاتفی و... اشاره کرد. رسول میسرجانی که از خاندان بزرگ میسرجانی است و چهار نسل او در زمینه طراحی فرش فعالیت داشته‌اند، هم‌اکنون بیش از ۲۰ سال است که به تدریس طراحی فرش در دانشگاه‌های مختلف می‌پردازد و به عنوان یک هنرمند چیره‌دست در زمینه تولید فرش دستباف کرمان نیز شهرت دارد. با این طراح و هنرمند زبده کرمانی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

  کمی از خودتان برای ما بگویید تا مخاطبان بیشتر با شما آشنا شوند؟

  اینجانب رسول میسرجانی فرزند مرتضی در ۲۳ آبان ماه ۱۳۳۹ در شهر کرمان در محله زریسف به دنیا آمدم.

  طراحی فرش را از که آموختید؟ و از چه زمانی طراحی فرش را شروع کردید؟ طراحی فرش در خانواده شما ریشه موروثی دارد؟

  پدرم اشتغال به طراحی فرش را از سن ۱۲ سالگی شروع کرد و در آن زمان در شرکت فرش زیبا مسئول کارگاه طراحی بود. او به اتفاق پنج نفر دیگر سفارشات طراحی را آماده و به کشورهای خارجی به ویژه کشور امریکا صادر می‌کردند.

  در سال ۱۳۶۰ در کنار شغل دبیری، کمک دست پدر هم بودم بطوریکه در زمان بیماری او کار بیشتری انجام می‌دادم، تا اینکه پدرم در آذرماه سال ۱۳۶۵ به رحمت خدا رفت. خدا او و همه پدر و مادرها را بیامرزد. او گنج بزرگی به من داد. با فوت پدر کارهای نیمه تمام بر دوش من افتاد و به صورت رسمی ادامه‌دهنده چهار نسل طراحی فرش شدم. این هنر از جدم شیخ رمضان میسرجانی، پدر بزرگم میرزامحمد، پدرم مرتضی و سرانجام به دست من سپرده شد.

  به نظر شما قالی کرمان در حال حاضر در جایگاه اصلی خود قرار دارد؟

  به هیچ وجه. قالی کرمان با روزهای اوج و نامداری خود سالیان سال فاصله گرفته است. شما بهتر از من می‌دانید که قالی کرمان نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان شهرت یافته است، به‌طوری‌که کمتر موزه معروف جهان و کلکسیونری را می‌توان یافت که حداقل یک تخته از فرش‌های نفیس و قدیمی کرمان را در اختیار نداشته باشد و به آن افتخار نکند. شهرت قالی کرمان در گذشته به حدی رسید که جای خود را در ضرب‌ المثل‌های فارسی هم باز کرد که ضرب ‌المثل "فلانی مثل قالی کرمان می‌ماند، هر چه پا می‌خورد باارزش‌تر می‌شود" به این موضوع اشاره دارد. ضرب‌المثل مذکور کیفیت و مرغوبیت بالای قالی کرمان را به همگان می‌رساند.

  به نظر شما دلیل این همه افول چیست ؟

  دلایل بسیاری می‌تواند موجب این اتفاق شده باشد. از مهم‌ترین آنها، سودجویی بیش از اندازه دلالان و واسطه‌گران، عدم تبلیغات مناسب در رابطه با قالی کرمان، بافت قالی‌های نامرغوب برای رسیدن به سود بیشتر و عدم حضور یک متولی واحد و دلسوز است. به نظر من سه عامل اول سودجویی دلالان، تبلیغات نامناسب و تولید کالای نامرغوب در بسیاری از اجناس دیگر هم وجود دارد، اما این موضوع در مورد قالی کرمان بسیار متفاوت‌تر است و این اثر هنری در وضعیت بسیار وخیمی قرار دارد. با این اوصاف عامل اصلی افول قالی را می‌توان نداشتن متولی واحد دلسوز، دانا و آگاه به کار عنوان کرد. بنده عقیده دارم تنها یک دستگاه دولتی و یا خصوصی باید مسئولیت را برعهده بگیرد تا در صورت رخ دادن اتفاقی، گناه آن تنها بر گردن یک نفر سنگینی نکند.

  از نظر شما متولی به چه کسی اتلاق می‌شود؟ یا متولی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

  یکی از مهم‌ترین شرایط متولی در هر صنعت ذینفع نبودن آن فرد از درآمد حاصل از تولید آن کالا است، زیرا ممکن است آن فرد به دلیل مسائل اقتصادی، چشم بر روی همه مسائل ببندد. کم نداریم صنایعی که مدیران آنها در سود حاصل از تولید سهیم بوده‌اند و کالاهای تولیدشده که کم و کاستی‌هایی هم داشته است، وارد بازار کرده‌اند. متولیان تولید فرش باید فقط ناظر بر امر تولید باشند و فقط نقش ارتباط‌دهنده را در بین قسمت‌های مختلف تولید داشته باشند.

  در طول سال‌های فعالیت خود بهترین سال‌های تولید فرش کرمان را مربوط به چه زمانی می‌دانید؟

  از سال ۱۳۵۸ به صورت مستقل و با نظارت کامل پدرم که از استادکاران قالی کرمان بود، شروع به کار کردم. همزمان با تحصیلات دانشگاهی، کار هنری هم انجام می‌دادم. در طول ۴۰ سال فعالیت هنری در رشته قالی، فراز و نشیب‌های بسیاری مشاهده کردم که می‌شد با کمی درایت از آنها رد شد. به نظر من بهترین سال‌های قالی کرمان دهه ۶۰ و در سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۴ بود که بسیاری از قالی‌ها قبل از بافت کامل و روی دار قالی به فروش می‌رفت. سودجویی تعدادی از تولیدکنندگان و استفاده از مواد اولیه نامرغوب چنان ضربه سنگینی به فرش کرمان زد که تا سالیان زیادی قابل جبران نخواهد بود .

  جدا شدن تولید فرش از معاونت صنایع‌دستی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  همانطور که می‌دانید تا سال ۱۳۷۶ متولی تولید قالی کرمان، مدیریت صنایع‌دستی بود و به موازات آن شرکت فرش ایران و کمیته امداد امام (ره) به تولید فرش مشغول بودند، با توجه به اینکه تمام مراحل کار زیر نظر کارشناسان انجام می‌گرفت. بخش خصوصی فعال در این بخش نیز با وجود رقبای پرقدرت خود در تولید قالی دقت بیشتری به کار می‌برد و تعداد زیادی در این راستا آموزش می‌دیدند. در پایان سال ۱۳۷۶ با تصمیم هیئت دولت و سازمان صنایع‌دستی بافت قالی از لیست رشته‌های صنایع‌دستی منفک و به سازمان صنعت و معدن واگذار شد، گویا از نظر هیئت دولت قالی فقط یک صنعت محسوب می‌شد.

  چرا تصور می‌کنید قالی بهتر است تحت نظارت معاونت صنایع‌دستی باشد؟

  در هر کجای دنیا هنگامی که از قالی کرمان صحبتی به میان می‌آید، هنر دست هنرمندان این خطه یادآور می‌شود، بنابراین باید زیر نظر نهادی اداره شود که وظیفه آن حمایت از هنر ملی کشور است. با توجه به پیشینه کاری که در صنایع‌دستی دارم به دلایل متعددی معتقدم که بافت قالی باید جزو رشته‌های صنایع‌دستی قرار گیرد که از این دلایل می‌توان به انتخاب طرح‌ها بر اساس سفارش مشتری و نیاز بازار، جلوگیری از تکراری بافی یک طرح مگر اینکه مشتری خود اعلام نیاز کند، انتخاب رنگ اصلی قالی (رنگ متن) بر اساس رنگ سال، استفاده از استادکاران، بافندگان خبره و با سابقه هر منطقه در چله‌کشی و نظارت بر مراحل بافت و همچنین روگیری، دارکشی، شست‌وشو، چرم‌دوزی و شناسنامه‌دار کردن تولیدات توسط اساتید مجرب هر قسمت اشاره کرد.

  در حال حاضر قالی کرمان در چه وضعیتی قرار دارد؟

  تعدادی از سودجویان و دلالان که سالیان سال دستشان از بازار قالی کوتاه شده بود، منتظر فرصتی بودند که دوباره از این بازار به نفع خود استفاده کنند که این فرصت با وجود دست‌اندرکاران نه چندان دلسوز فراهم شد و آنها با نزدیک شدن به بافندگان و استفاده از مواد اولیه ارزان در بافت تولیدات تیشه به ریشه فرش دستباف به خصوص قالی کرمان زدند. بافندگان هم با توجه به مشکلات عدیده‌ای که با آنها روبه‌رو شدند به کارهای دیگری روی آوردند. امیدواریم پس از گذشت ۲۵ سال از جدایی رشته قالی‌بافی از لیست رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، کارشناسان و متولیان امر تمهیدی سودمند به حال بافندگان و در نهایت صادرات غیر نفتی کشورمان بیندیشند.

  نحوه شستن قالی و فرش در قالیشویی کرج

  تعداد صفحات : 0

  درباره ما
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 173
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 31
 • بازدید کننده امروز : 32
 • باردید دیروز : 46
 • بازدید کننده دیروز : 47
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 32
 • بازدید ماه : 79
 • بازدید سال : 15504
 • بازدید کلی : 46116
 • کدهای اختصاصی